Terapia oddechowa.

Informacje

Temat szkolenia Terapia oddechowa.
Prowadzący Anna Maria Pękacka
Termin 23.03.2019 - 24.03.2019
Il. godzin 20 h
Nabór Zamknięty
Koszt 890 zł

Opis

"Terapia oddechowa", 16 h
 
dr Anna Maria Pękacka-Egli
 
Do udziału w szkoleniu zapraszamy (z minimum 1,5 roku doświadczenia zawodowego):
- logopedów i  neurologopedów,
- fizjoterapeutów, 
- terapeutów zajęciowych,
- lekarzy  
 
Program:
 
1.    Anatomia organów oddechowych
2.    Fizjologia oddychania (pojemność płuc, wentylacja płuc, mechanika oddychania -ruchy oddechowe, mały obieg krwi, związek miedzy wentylacją a perfuzją, wymiana gazowa w płucach, regulacja oddychania, poza oddechowa funkcja płuc)
3.    Gazy
4.    Choroby układu oddechowego
5.    Diagnostyka terapeutyczna
6.    Metody terapeutyczne: przedstawienie podstawowych koncepcji terapeutycznych
7.    Postepowanie terapeutyczne
- Cele
- Wskazania i przeciwwskazania
- Podstawy terapeutyczne
- Pozycje wyjściowe (ćwiczenia w grupie, plenum)
- Uciskanie manualne (kompresja)  (ćwiczenia w grupie, plenum)
- Terapia cieplna (Aplikacje ciepła) (demonstracja)
- Praktyka terapii oddechowej (praktyka terapii oddechowej w pozycji brzusznej, pozycji bocznej i leżącej - demonstracja, ćwiczenia w parach)j
8.     Zakres zastosowań
    -  w chorobach układu oddechowego
    -  w kardiologii
    -  w neurologii
    -  w pediatrii
    -  na oddziałach intensywnej terapii
    -  w chorobach psychosomatycznych
 

W ostatnich latach w szczególności w rehabilitacji neurologicznej wczesnej coraz częściej w centrum uwagi stawiano terapię pulmonologiczną (oddechową). W ramach seminarium przedstawimy m.in. fizjologię i patofizjologię oddychania u pacjentów poddanych rehabilitacji neurologicznej wczesnej. W części praktycznej zaprezentujemy m.in. ułatwiające oddychanie ułożenia ciała (pozycjonowanie pacjenta, pozycje ułożeniowe w siadzie i leżeniu), ćwiczenia kontroli oddechu, ćwiczenia skutecznego kaszlu oraz chwyty i uciski pobudzające respirację. Ponadto przedstawimy wybrane środki pomocnicze w rehabilitacji pulmonologicznej oraz przeprowadzimy ćwiczenia z ich użyciem.

Uwaga: na czas ćwiczeń wszyscy uczestnicy szkolenia muszą zaopatrzyć się w matę do jogi, ręcznik kąpielowy oraz 2 małe ręczniki do rąk.

Instruktor szkolenia:

dr Anna Maria Pękacka jest lingwistą klinicznym i prowadzi zespół logopedów w Zuryskich Centrach Rehabilitacji, Klinika Wald (Zürcher RehaZentren, Klinik Wald). Specjalizuje się w dziedzinie dysfagiologii klinicznej, tracheotomii, laryngektomii oraz posiada szerokie doświadczenie w pracy z pacjentami cierpiącymi na dysfagię zarówno na oddziałach intensywnej terapii, o. neurorehabilitacji, o. wczesnej rehabilitacji, o. geriatrycznych, o. pediatrycznych i o. otolaryngologicznych, jak również w obszarze opieki ambulatoryjnej. Od 2012 roku wykonuje aparatywną diagnostyke dysfagii (m.in. FEES , VFSS). Współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi partnerami przemysłowymi oraz badawczymi. Jest autorką licznych artykułów oraz szkoleń o tematyce logopedycznej. Zaangażowana w edukację i nauczanie jako wykładowca w szwajcarskich i polskich kolegiach uniwersyteckich (m.in. Hochschule für Heilpädagogik w  Zurychu; Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), uczestniczy również w nauczaniu podyplomowym. Członek zarzadu Szwajcarskiego Towarzystwa Dysfagii oraz Europejskiego Towarzystwa Dysfagii. W 2022 r. obroniła doktorat na Akademii Medycznej w Poznaniu.

 

Uwagi

Ograniczona liczba miejsc!

Przy zapisie obowiązuje wpłata zaliczki 200 zł, co jest gwarancją rezerwacji miejsca na liście.

Bank Pekao 35 1240 1763 1111 0010 4494 3025 nr konta do wpłat

Tytuł przelewu: Oddech + imię i nazwisko

Ważne! Ostateczny termin reszty wpłat do 16.02.19

Dotrzymanie terminów płatności przez Uczestników, jest równoznaczne z dotrzymaniem Naszych zobowiązań wobec Prowadzących.

Brak regulaminowych wpłat może skutkować odwołaniem szkolenia z powodu braku gwarancji utworzenia się grupy.

Nabór na to szkolenie otwieramy 1.10.18

Miejsce

Adres
-
 
Kod pocztowy
-
 
Miasto
Poznań
 

-